Narodowe Czytanie – Nowele polskie” wrzesień 2019r.

„Narodowe Czytanie – Nowele polskie”

Już po raz ósmy w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania czytane były w całej Polsce wybitne utwory należące do kanonu naszej literatury. W tym roku jest to zbiór zatytułowany Nowele polskie – utwory Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. Teksty te uczą nas, że „w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii” – napisał w swoim liście prezydent Polski Andrzej Duda.

Akcja Narodowe Czytanie w naszej szkolebyła prowadzona przez radiowęzeł w drugim tygodniu września 2019 r. W akcję zaangażowali się uczniowie kl.  6b SP3: Agata Daniłowska, Marsel Castalano, Aleksandra Sęk, Dominik Gręda, Emilia Żbikowska, Maja Kowalska i Miłosz Zacheja, którzy na początku 3 kolejnych lekcji czytali fragmenty Katarynki Bolesława Prusa.

Bardzo dziękujemy zarówno  czytającym, jak i słuchającym uczniom oraz zapraszamy do udziału w kolejnych akcjach czytelniczych.

Akcję przygotowały p. Janina Druszcz i p. Alicja Czarnecka-Zyskowska.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA 30 września 2019r.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

W poniedziałek, 30.09.2019 r. włączyliśmy się w akcję  Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, który w 2001 roku został ogłoszony z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Celem święta jest promowanie głośnego czytania dzieciom. Od dawna dobrze wiemy, że czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę i ułatwia naukę. W końcu, to też dobry sposób na spędzenie wolnego czasu.

Akcja w naszej szkole polegała na tym, że na początku każdej lekcji (przez 5 min.) w poszczególnych klasach były odczytywane fragmenty lektur, które w najbliższym czasie będą omawiane. Teksty były czytane przez nauczycieli lub chętnych uczniów.

Klasy 1-3 Szkoły Podstawowej akcję zorganizowały we własnym zakresie: dzieci starsze czytały dzieciom młodszym, a klasy 4-7 Szkoły Podstawowej oraz 1-3 LO czytały według następującego porządku:

1. Kl. 4a –   „Akademię Pana Kleksa” Jana Brzechwy,
  2. Kl. 5a –   „Sposób na Alcybiadesa” Edmunda Niziurskiego,
  3. Kl. 5b –   „Chłopców z Placu Broni”Ferenca Molnara,
  4. Kl. 6a –   „Hobbita, czyli tam i z powrotem” Johna Tolkiena,
  5. Kl. 6b –   „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza,
  6. Kl. 7a –   „Latarnika” Henryka Sienkiewicza,
  7. Kl. 1a LO –   „Króla Edypa” Sofoklesa,
  8. Kl. 1b LO –   „Antygonę” Sofoklesa,
  9. Kl. 2a LO –   „Dziady”, cz. III Adama Mickiewicza,
  10. Kl. 2b LO –   „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza,
  11. Kl. 3a  LO –   „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie chętnie przystąpili do akcji Głośnego Czytania. Było to piękne i pożyteczne przedsięwzięcie. Dziękujemy.

Przedszkolaczkom, Bajeczkę „Franklin pomaga koledze”, przeczytała uczennica kl. VIa, Aleksandra Jędruszczak.

Akcję przygotowały p. Janina Druszcz i p. Alicja Czarnecka-Zyskowska.

STRZELNICA dla licealistów

28 września 2019r. odbyło się uroczyste otwarcie strzelnicy k. Dobrego Miasta. W ramach współpracy naszego liceum ze stowarzyszeniem Skorpion R.K. nasi licealiści już niedługo będą mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach na strzelnicy. Dzisiaj swoich sił próbowała pani dyrektor Alicja Sawicka. Dziękujemy panu prezesowi Przemysławowi Karwowskiemu za zaproszenie.

OBÓZ SZKOLENIOWY LO w Barczewie, wrzesień 2019 – STAR DADAJ

W dniach 26-27 września 2019 r. chętni uczniowie wszystkich klas naszego Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyli w obozie adaptacyjno-sprawnościowym w Ośrodku Wypoczynkowym Star Dadaj nad Jeziorem Dadaj. W obozie udział wzięło 60 uczniów LO i 6 nauczycieli. O tym, jak młodzież spędzała czas i jak wyglądały zajęcia można podejrzeć w poniższej fotorelacji. Zapraszamy do jej obejrzenia.

26.09.2019r. Inscenizacja wiersza „Na straganie” w klasie II b SP 3

"Na straganie" klasy IIB SP 3 w Barczewie

26.09.2019r. Inscenizacja wiersza "Na straganie" oraz nasze pomysły na ziemniaka. Czyli, twórczy czwartek w klasie II B.Film z czwartkowych zajęć pokazuje aktywność twórczą uczniów na zajęciach. Klasa II B rozpoczęła dzień od inscenizacji wiersza Jana Brzechwy "Na straganie". Układała historię detektywistyczną, której bohaterem był ziemniak oraz stworzyła stemple i zwierzątka z różnych materiałów. Był to dzień pełen dobrej zabawy, humoru i współpracy!Wychowawca kl. II B SP 3: Izabela Futerska

Opublikowany przez Szkoła Podstawowa nr 3 w Barczewie Niedziela, 29 września 2019

Ćwiczenia ewakuacyjne

Dnia 27.09.2019 w Zespole Szkół w Barczewie odbyły się ćwiczenia ewakuacyjne. Próbny alarm przeciwpożarowy i ćwiczenia przeprowadzili strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Barczewie. Niespodziewana akcja, przy korytarzach pełnych dymu, powiodła się. Obecni strażacy potwierdzają, że z sukcesem. Nieoczekiwana , zaskakująca sytuacja dla całej społeczności szkolnej, przebiegła bardzo sprawnie. Wystarczyło 3 minuty 17 sekund na całkowite opuszczenie przez wszystkich budynku. Dziękujemy za przeprowadzenie ćwiczenia naszym strażakom i administracji szkoły. Oby nie było takiej realnej konieczności ewakuacji.