OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA 30 września 2019r.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

W poniedziałek, 30.09.2019 r. włączyliśmy się w akcję  Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, który w 2001 roku został ogłoszony z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Celem święta jest promowanie głośnego czytania dzieciom. Od dawna dobrze wiemy, że czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę i ułatwia naukę. W końcu, to też dobry sposób na spędzenie wolnego czasu.

Akcja w naszej szkole polegała na tym, że na początku każdej lekcji (przez 5 min.) w poszczególnych klasach były odczytywane fragmenty lektur, które w najbliższym czasie będą omawiane. Teksty były czytane przez nauczycieli lub chętnych uczniów.

Klasy 1-3 Szkoły Podstawowej akcję zorganizowały we własnym zakresie: dzieci starsze czytały dzieciom młodszym, a klasy 4-7 Szkoły Podstawowej oraz 1-3 LO czytały według następującego porządku:

1. Kl. 4a –   „Akademię Pana Kleksa” Jana Brzechwy,
  2. Kl. 5a –   „Sposób na Alcybiadesa” Edmunda Niziurskiego,
  3. Kl. 5b –   „Chłopców z Placu Broni”Ferenca Molnara,
  4. Kl. 6a –   „Hobbita, czyli tam i z powrotem” Johna Tolkiena,
  5. Kl. 6b –   „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza,
  6. Kl. 7a –   „Latarnika” Henryka Sienkiewicza,
  7. Kl. 1a LO –   „Króla Edypa” Sofoklesa,
  8. Kl. 1b LO –   „Antygonę” Sofoklesa,
  9. Kl. 2a LO –   „Dziady”, cz. III Adama Mickiewicza,
  10. Kl. 2b LO –   „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza,
  11. Kl. 3a  LO –   „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie chętnie przystąpili do akcji Głośnego Czytania. Było to piękne i pożyteczne przedsięwzięcie. Dziękujemy.

Przedszkolaczkom, Bajeczkę „Franklin pomaga koledze”, przeczytała uczennica kl. VIa, Aleksandra Jędruszczak.

Akcję przygotowały p. Janina Druszcz i p. Alicja Czarnecka-Zyskowska.