TYGODNIOWY HARMONOGRAM PROPOZYCJI ZAJĘĆ ZDALNYCH DLA UCZNIÓW KLASY IA, IB, ŚWIETLICY „POD KREDKĄ” W DNIACH 11.05-15.05 pn. „Moja Warmia”.

TYGODNIOWY HARMONOGRAM PROPOZYCJI ZAJĘĆ ZDALNYCH DLA UCZNIÓW KLASY IA, IB,  ŚWIETLICY „POD KREDKĄ”
 W DNIACH  11.05-15.05 pn. „Moja Warmia”.

Barbara Majewska – nauczyciel świetlicy

Warmia – nasza mała ojczyzna. Jak wiele o niej wiemy ?? Czytajcie o niej i słuchajcie przedstawionych bajek i legend, a poznacie jej ciekawą historię 🙂

PONIEDZIAŁEK (11.05) – Audiobook – załącznik nr 1

Posłuchaj opowiadanych bajek i legend. Spróbuj narysować jedną z postaci.

Na pewno potrafisz !

Załącznik nr 3: Audiobook dla dzieci Legendy i bajki

WTOREK (12.05) – Zapoznaj się z ciekawostkami – załącznik nr 2

!!! CIEKAWOSTKI O WARMII

• Warmia lub Warmija to kraina historyczna w obecnym województwie warmińsko-mazurskim
  • Nazwa Warmia wzięła od pruskiego plemienia Warmów
  • Warmia  zasięgiem obejmuje 4249 km², czyli środkową i północną część Pojezierza Olsztyńskiego, północno-zachodnią część Pojezierza Mrągowskiego i Równinę Warmińską
  • Warmię zamieszkuje 350 tys.mieszkańców
  • Warmia to:
  • kościoły
  • zamki
  • kapliczki warmińskie( stanowią jeden z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu kulturowego Warmii, to najważniejszy zabytek Warmii)
  • czerwona cegła
  • brukowane drogi
  • wojaże rowerowe
  • aleje drzew przy drogach
  •  przyroda usiana lasami i wzgórzami
  •  raj dla wielbicieli jezior i rzek
  • bezkresne królestwo dzikiego ptactwa i zwierzyny

STRÓJ WARMIŃSKI

ŚRODA (13.05) – Zapoznaj się z tańcami warmińskimi, obejrzyj jak tańczą je inne dzieci. Może uda Ci się odtworzyć kilka kroków 😊

Załącznik nr 3 –  link ,,Tańce warmińskie”

https://www.youtube.com/watch?v=Ln67M2098Dc    /link do  tańca  ,,Szot”

https://www.youtube.com/watch?v=0OETo_nYI8g      /link do tańca ,,Pofajdok”

! CIEKAWOSTKA

Tańce typowo warmińskie to –

szot (‘nicpoń) i pofajdok (gałgan)

Cechą tańców warmińskich były trompania, czyli przytupywania obcasem i całą stopą tą samą nogą – wykonywano je z charakterystycznym podrygiwaniem, uginając miękko kolana i zaznaczając je ruchami ramion. Warmiacy tańczyli lekko, drobnymi krokami. Większość z tańców miała dość szybki rytm i tańczono je „okrągło”, czyli parami w obrotach po okręgu koła i „drobno”, czyli krokiem polkowym, charakterystycznie po warmińsku wytupywanym.

Na Warmii często wykonywano tańce, takie jak:

• polki zwane drobnymi
  • walce jako równe
  • oberki  podcinacze
  • poloneza  nazywanego polonaizą

Pozostałe tańce warmińskie to:

• wilk,
  • baran,
  • pofajdok,
  •  szot,
  • kosejder,
  •  baba,
  • puszczany,
  • Lowiska,
  •  szewc,
  • kowal,
  • kłaniany,

CZWARTEK (14.05) – poznaj historię warmińskiej kapliczki, pokoloruj wybrany obrazek najpiękniej jak potrafisz!

Załącznik nr 4 –  kolorowanka ,,KAPLICZKA WARMIŃSKA”

! CIEKAWOSTKA

,,KAPLICZKIA WARMIŃSKA” –  to niewielka budowla kultowa, wznoszona przy drogach i rozdrożach, w celach dziękczynnych i  obrzędowych.

Najstarsze warmińskie kapliczki pochodzą z początków XVII w.

Do naszych czasów przetrwało na Warmii ponad 1000 takich obiektów.

Jednymi z najsłynniejszych kapliczek warmińskich są budowle z 1731 roku postawione przy drodze łączącej Reszel ze Świętą Lipką. Stoi tam 15 kapliczek.

Najstarszą kapliczką w Barczewie jest kapliczka zwieńczona chorągiewką wiatrową z datą 1607 i inicjałami „HM”.

PIĄTEK (15.05)– gry ruchowe – Załącznik nr 5

SKAKANKA, GUMA, KAPSLE,KLASY, PCHŁY – czy znasz te zapomniane warmińskie gry ?? Zapytaj rodziców, czy grali w nie w czasach swojego dzieciństwa. Odtwórzcie jedną wybraną we własnym domu.

Wspaniałej zabawy !!!

!!!!! (Podajemy maila nauczycieli świetlicy, w celu przesyłania wykonanych przez

uczniów prac rysunków, kart pracy lub nagrań zaproponowanych piosenek, które

następnie przekażemy na szkolnego Facebooku lub stronę internetową szkoły.

Dziękujemy i zapraszamy do współpracy).