Materiały świetlicy Lawendowy zakątek na przyszły tydzień (11.05-15.05.2020)

Dzień dobry drodzy uczniowie w kolejnym tygodniu 😊
W tym tygodniu będziemy prezentować 5 kapliczek, po jednej każdego dnia, z tym, że będzie coraz trudniej.
A takze postaramy się przybliżyć ciekawostki z Warmii. Zapraszamy do wspólnej zabawy 😊

Czy wiecie, że jednym z symboli Warmii i najbardziej charakterystycznym elementem wiejskiego krajobrazu tego regionu są kapliczki przydrożne.

http://www.ipuzzle.pl/u/2e73c5

Zadanie dla Was to ułożcie puzzle i zgadnijcie gdzie ta kapliczka się znajduje:)
Powodzenia 😘

Witamy we wtorek:)
Wiemy, że nie słuchacie takiej muzyki, ale może chcielibyście zapoznać się czego sluchano dawniej na Warmii? Napewno jesteście ciekawi, więc posłuchajcie 😊
A dzisiaj czekają na Was do ułożenia kolejne puzzle 😊

http://www.ipuzzle.pl/u/2e740d

Drodzy świetliczaki, jest już środa i kolejne, ale trudniejsze puzzle do ułożenia przed Wami, ale zanim zaczniecie to przeczytajcie dlaczego stawiano kapliczki:)

Kapliczki budowano zarówno z potrzeby serca, jak i jako wota błagalne (w intencji ochrony wsi przez wojną, pożarem, zarazą, głodem) lub dziękczynne (za wysłuchanie modlitw). Wzmożoną aktywnością w ich budowaniu owocowały czasy niepewności i tragicznych wydarzeń. Szczególnie wiele powstało ich więc w latach wojen, klęsk żywiołowych i epidemii.
Inną funkcją, którą przypisywała kapliczkom tradycja, była ochrona przed „siłami nieczystymi” – duchami, zjawami, upiorami. Dlatego budowle te wznoszono przy rozstajach dróg, ruinach, zadziwiających tworach przyrody (np. głazach), a także w miejscach popełnienia zbrodni.
Mieszkańcy zbierali się tutaj przed wspólnym wyjściem do świątyni w innej wsi. Stąd też wyruszały procesje święcenia pól, tu gromadzono się na nabożeństwa majowe, modlitwę różańcową, śpiewanie pieśni religijnych. Bywało również, że przy kapliczkach odprawiano msze.

http://www.ipuzzle.pl/u/2e741f

Witamy w czwartek😊
Drodzy uczniowie dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Wam ludową opowieść o duchu, pochodząca z okolic Purdy:

Kedaj po pierwszej wojnie światowej majątki Prejłowo, Pajtuny i Patryki to b’iłi rozparcelowane. To wtedy tak poziedywali, co o dwunasty w noc•i było słuchać, jak kareta jeździuła, do pół wsi zajechała i zginęła. W Prejłozie to był jeden pan, naz•iwał się Bałda. To jek robotnicy nie nieli drew suchych i poszli kraść do lasa, a pana nie było w domu, to jek zaczęli rznąć drzewo, to stojał pan kiele nich i chłopy się polękli i uciekli. To biła jego druga postać.

Ludzie poziedujo, co jak taki pan frajmajer zaprzeda dusze diabłoziu, to niał sia krsio podpisać. To un dostał drugo postać i nic mu nie brakowało. Taki do kościoła nie chodziuł, ale nic nikomu złego nie zrobziuł.
Warto wiedzieć jak w naszym regionie mówiono, a może ktoś zechciałby uczyć się gwary warmińskiej😊?
Pewnie nie możecie się doczekać, dlatego przedstawiamy kolejne puzzle na dzisiaj.

http://www.ipuzzle.pl/u/2e7431

Dzień dobry 😊
Świetliczaki przed Wami weekend, ale może ktoś chciałby ułożyć puzzle? Dzisiaj zadanie najtrudniejsze , ale napewno Wam się uda. Powodzenia 😊

http://www.ipuzzle.pl/u/2e7443

Jeśli będzie mieli ochotę to w weekend wybierzcie się na spacer i zobaczcie jakie piękne warmińskie kapliczki są w Barczewie , możecie je policzyć, zrobić zdjęcia i podzielić się z Nami 😊

Ten wpis został opublikowany w kategorii Świetlica ,,LAWENDOWY ZAKĄTEK". Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.